Opis wtyczki Google SEO

virus4 | Tagi: , , ,

Wysokie pozycje w wyszukiwarkach są marzeniem każdego webmastera, wtyczka Google SEO pomaga te pozycje zdobyć. Ten krótki poradnik pokaże jak wykorzystać możliwości tej wtyczki.

Ten tekst jest także pierwszym tekstem napisanym przez kogoś z zewnątrz. Autorem jest nasz forumowy kolega virus4. Mamy nadzieje, że Kamil nabierze jeszcze większej wprawy oraz chęci do pisania kolejnych tekstów. Jeżeli chcesz swój tekst opublikować na MyBBsite musisz skontaktować się z nami.

Na początku pobierzemy plugin Google SEO. Jego instalacja opisana jest w pliku google_seo.txt, który znajduje się w katalogu inc/plugins.

Przyjazne linki

Jedną z podstawowych rzeczy, które należy wykonać w celu podwyższenia strony w wyszukiwarkach jest zmiana wyglądu adresów na bardziej przyjazne dla robotów wyszukiwarek.

Aby włączyć przyjazne adresy adresy URL należy zalogować się do panelu administracyjnego, a następnie wybrać zakładkę Konfiguracja i na samym dole odnaleźć pole Google SEO URL. Następnie w pierwszej opcji należy zaznaczyć „TAK” dzięki temu przyjazne adresy zostaną aktywowane. Sama aktywacja jest zbyt amatorskim rozwiązaniem i aby jeszcze poprawić wygląd linków należy zainteresować się pozostałymi polami do wypełnienia. Ostatnie sześć opcji są bardzo ważne. Dzięki nim można usunąć przedrostki takie jak Forum, Thread, Announcement, User, Calendar, Event – są one zbędne i w tych sześciu polach należy je usunąć i pozostawić samo {$url}.

Po ustawieniu i zapisaniu wszystkich opcji należy przejść do zakładki Pluginy znajdującej się na bocznym panelu w zakładce Konfiguracja. Można tam zauważyć podobny kod do tego na obrazku bok. Należy go zaznaczyć i skopiować do pliku .htaccess, który należy utworzyć w katalogu głównym forum za pomocą klienta FTP.

Mapa witryny

Bardzo ważną funkcją oferowaną przez Google SEO, jest wygenerowanie dynamicznej mapy witryny (tzw. sitemap, czyli mapa witryny w formie pliku XML zawierającego szczegółowe informacje o wszystkich adresach URL witryny). Umożliwi ona łatwiejsze poruszanie się po serwisie robotom wyszukiwarek.

Aby aktywować tę opcję należy w zakładce Konfiguracja na samym dole odnaleźć Google SEO Sitemap, a następnie w pierwszej z opcji zaznaczyć „TAK”. Kolejne trzy opcje należy pozostawić bez zmian natomiast następne cztery opcje można dowolnie modyfikować. Odpowiadają one kolejno za dołączanie do mapy witryn użytkowników, ogłoszeń, kalendarza oraz wydarzeń. W następnym okienku należy wpisać względny adres (adres względem innego punktu w przypadku stron WWW względem adresu głównego np. /index.php) niestandardowych stron, które znajdują się na forum. W ostatnim polu należy wpisać liczbę elementów, która maksymalnie może znaleźć się w mapie strony.
Gdy już wszystkie opcje zostały odpowiednio dobrane należy zapisać ustawienia i przejść do zakładki Pluginy, a następnie skopiować podane regułki do pliku .htaccess, mapa witryny będzie znajdować się pod adresem http://adres.pl/sitemap-index.xml
Taką mapę należy zgłosić do Google poprzez umieszczenie w pliku robots.txt poniższy kod:

Sitemap: http://adres.pl/sitemap-index.xml

lub zgłosić ją poprzez Narzędzia dla webmasterów.

Przekierowania

Kolejną z funkcji oferowanych przez Google SEO są przekierowania. Aby ich użyć należy odnaleźć Google SEO Redirect na samym dole zakładki Konfiguracja, a następnie ustawić pierwszą opcję na „TAK”. Włączenie opcji Permission Checks spowoduje przekierowanie z adresów URL, do których użytkownik nie ma dostępu. LiteSpeed Bug workaround należy ustawić na „TAK” jeżeli użytkownik używa serwera LiteSpeed. Opcję Debug Redirect należy włączyć w przypadku wystąpienia nieskończonej pętli przekierowań, aby uzyskać więcej informacji co jest nie tak z przekierowaniem.

Meta tagi

Moduł generujący META TAGI można uruchomić w Google SEO Meta znajdującym się na dole zakładki Konfiguracja i jak zwykle w pierwszej opcji zaznaczamy „TAK”. W polu Meta description należy wpisać maksymalną ilość znaków, która zostanie pobrana z treści wątku i wyświetlona w meta description. Jeśli Canonical Page zostanie włączony to strony kanoniczne zostaną zindeksowane jako jedna strona, a nie kilka. Add tags to Archive dodaje tagi meta description do archiwum. Nie polecam włączać tej opcji ponieważ robotów wyszukiwarek na ogół nie wpuszcza się do archiwum.

Błędy 404

Ostatnią oferowaną funkcją Google SEO jest optymalizacja stron błędów 404. Dzięki temu taka strona będzie „wbudowana” w wygląd forum. Zamiast standardowej strony błędu wyświetla się wyszukiwarka wtopiona w forum – wygląda to dużo estetyczniej.
Włączenie optymalizacji stron błędów odbywa się poprzez zaznaczenie pierwszej opcji w ustawieniu Google SEO 404 na „TAK”. Na koniec w zakładce pluginy pojawi się kod, który należy wkleić do pliku .htaccess.

Plugin ten znacznie poprawia optymalizację forum ale niestety sam nie gwarantuje sukcesu. Więcej na temat optymalizacji forum znajdziecie w moich kolejnych artykułów oraz na moim blogu.

Ewentualne pytania proszę zadawać na forum.komentarzy 5 »
 1. virus4 (28 lutego 2010, 2:16 ) #

  Dzięki za publikacje i poprawki w arcie. 🙂

 2. ??? (11 marca 2010, 8:57 ) #

  Modifications to inc/functions.php are required for URL support. Please see the documentation for details.

  Czyli co mam zrobić?

 3. virus4 (11 marca 2010, 15:46 ) #

  Czy na pewno podmieniłeś plik function.php z paczki Google SEO? Jeśli nie to wgraj go do katalogu inc.

  BTW: Na przyszłość na forum możesz szybciej uzyskać pomoc. 🙂

 4. Własne forum na MyBulletinBoard (MyBB) – kilka słów dla początkujących | Piotr Sajnog (19 marca 2010, 21:01 ) #

  […] Można jednak pójść jeszcze dalej i skorzystać w tym celu z wtyczki o nazwie Google SEO. O tym jak z niej korzystać możecie przeczytać na blogu […]

 5. emapa (25 maja 2012, 22:11 ) #

  dzięki bardzo pomocna wiedza.

Dodaj komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Prosimy nie zgłaszać swoich problemów poprzez komentarze! W przypadku problemów zapraszamy nasze forum.

Serwis MyBBsite.pl wykorzystuje cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie, więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuję politykę prywatność, zamknij informację