Zakładanie forum od podstaw!

Łukasz | Tagi: , , , , ,

Chcesz mieś własne, profesjonalne forum? Zacznij od przeczytania tego tekstu, powinien Ci pomóc przy stawianiu pierwszych kroków.

1.  Pomysł

To jest podstawa każdego sukcesu, musisz mieć pomysł na forum, a raczej na jego tematykę. Sprawdź ile forów o danej tematyce jest na rynku internetowym, jak sobie radzą, co oferują, czy możesz zaoferować coś lepszego.

Kolejne forum ogólno tematycznego tak naprawdę ma znikome szanse na sukces chyba, że jesteś w stanie zrealizować dużą kampanie reklamową, która jest droga. A czasami nawet duże wsparcie reklamowe nie pomaga, przyzwyczajenia użytkowników trudno zmienić.

2. Domena i hosting

Twoje forum musi mieć jakąś domenę, warto kupić ją od razu, zwłaszcza, że ceny rejestracji nie są wysokie. Powinieneś zwrócić uwagę kupując domeny w promocji za np. PL za złotówkę, często za odnowienie takiej domeny zapłacisz ponad 100zł(gdy konkurencja oferuje dwa razy niższą cenę).  Nazwa musi być chwytliwa i prosta, jednak większość dobrych nazw jest już zajęta i trzeba je kupować od innych osób. Decyzje co do zakupu domeny pozostawiam Tobie, ale przeczytaj:

Druga sprawa, czyli hosting(uważam, że na początek zwykły hosting wystarczy). Chyba, że masz pieniądze i chcesz od razu zainwestować w coś większego, wtedy zainteresuj się ofertą: VPS’ów, RPS’ów, serwerów dedykowanych lub cloud computing. To jakiego usługodawcę wybierzesz też zależy od Ciebie(zapoznaj się z wymaganiami MyBB), warto jednak zapoznać się z opinią o danym usługodawcy m.in. na naszym forum.  Pamiętaj, że pojemność nie jest jedynym parametrem, który należy brać po uwagę, jest to tak naprawdę jeden z mniej istotnych parametrów. W rzeczywistości na początku będziesz potrzebował kilkudziesięciu /kilkuset MB.

3. Nie będziesz zarabiał…

…przynajmniej takich kwot o jakich marzysz. Prawda jest taka, że nieliczni zarabiają naprawdę prawdziwe pieniądze i nie muszą pracować w inny sposób. Nie licz, że na początku na Twoje konto będą wpływały tysiące złotych. Niestety nie jest to takie proste. Nie wpychaj na siłę kilkunastu irytujących reklam, które skutecznie utrudniają korzystanie z forum. To może przynieść negatywne skutki, zamiast pozytywnych.

4. Wygląd

Zadbaj aby forum zawierało jakieś akcenty odnoszące się do tematyki(oczywiście o ile tematyka na to pozwala). Wymyślne grafiki wyglądają ładnie, ale w czasami mogą czynić forum nie intuicyjnym. Forum jest dla użytkowników, więc powinno mieć w miarę prostą nawigację oraz czytelny tekst. Najwygodniej czyta się czarny tekst na biały tle. Także ułożenie kategorii i działów powinno być przemyślane. Nie ma sensu na początku robić wielu poddziałów bądź działów, które będą zawierały 2/3 tematy.

Reklama:
Banner serwisu Style-MyBB PL

5. Odpowiednie podejście

Bierz pod uwagę zdanie użytkowników, tak jak pisałem w poprzednim punkcie, forum jest dla użytkowników. Forum, to nie wojsko, w którym wyższy rangą ma zawsze rację. Odpowiednie podejście pomoże w zbudowaniu prawdziwej społeczności.

6. Jak zacząć tworzyć własne forum?

  1. Start forum, czyli jak zainstalować forum
  2. Spolszczanie MyBB
  3. Zabezpieczanie MyBB
  4. Porady
  5. Dokumentacje

Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań zawsze możesz na nas liczyć. Zapraszamy na forum Polskiego Wsparcia MyBB.1 Komentarz »
  1. mybb: Zakładanie forum od podstaw! mybbsite.pl/ | flaker.pl (12 marca 2010, 22:21 ) #

    […] reklama mybb przed chwilą Zakładanie forum od podstaw! mybbsite.pl/…zakladanie-forum-od-podst… […]

Dodaj komentarz

XHTML: Możesz użyć tagów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


Prosimy nie zgłaszać swoich problemów poprzez komentarze! W przypadku problemów zapraszamy nasze forum.

Serwis MyBBsite.pl wykorzystuje cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie, więcej informacji w polityce prywatności
Akceptuję politykę prywatność, zamknij informację